Jak najlepiej ocieplić dach?

Czy wiesz, że nieocieplone połacie dachowe mogą wpłynąć na ucieczkę ciepła z domu? Co więcej, ocieplenie dachu jest ważne, jak mamy w planach zagospodarować przestrzeń poddasza, by urządzić tam pomieszczenia mieszkalne. Dach jesteśmy w stanie ocieplić na wiele sposobów, na przykład wełną mineralną, styropianem czy folią termoizolacyjną.


Ocieplenie połaci dachowych musi być tak wybrane, by dach realizował najważniejsze wymogi warunków technicznych. Oznacza to, że musi osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U na poziomie nie większym niż 0,25 W/(m2.K). Grubość ocieplenia jest zależna od wykorzystanego materiału cieplnego.


Wełna mineralna jest wciąż najbardziej popularnym materiałem, który wykorzystywany jest do ocieplania połaci dachowych. Taka popularność jest uzasadniona, bierze się przede wszystkim z powodu dobrej izolacyjności termicznej oraz sprężystości. Jest to przy montażu między krokwiami dachowymi bardzo ważna cecha, gdyż watą jesteśmy w stanie szczelnie wypełniać przestrzenie między drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Skosy poddasza najlepiej ocieplić lekkimi płytami lub matami o znacznej sprężystości.


Kolejnym materiałem jest styropian. W sprzedaży są oczywiście specjalne płyty styropianowe do ocieplania między krokwiami. Charakteryzują się podłużnymi nacięciami, które zwiększają elastyczność. Produkuje się je z polistyrenu grafitowego o lepszej izolacyjności termicznej. Normalny, twardy styropian jest odpowiedni do wykonywania ocieplenia podkrokwiowego.


Polistyren ekstudowany to kolejny rodzaj. Płyty z tego materiału są twarde, odznaczają się rewelacyjną izolacyjnością termiczną, jednocześnie nie chłoną wody. Najlepiej wykorzystywać je jako ocieplenie nakrokwiowe, układane pod pokryciem. Takimi płytami można także ocieplać krokwie od spodu, co niestety obniża pomieszczenie o kilka centymetrów.


Ostatni typ - poliuretan PIR ma właściwości zbliżone do poprzedniego materiału, lecz może się pochwalić jeszcze lepszą izolacyjnością cieplną. Dzięki temu można go układać cieńszą warstwą. Takie płyty stosować należy do ocieplania nakrokwiowego, międzykrokwiowego oraz podkrokwiowego.


Dowiedz się więcej na temat ocieplania budynku.
Kilkudniowy wypad w góry
Gorce to jedno z najciekawszych pasm górskich w Małopolsce. Góry te z pewnością mają swój niepowtarzalny czar. Prześliczne hale, na których dostrzec można nadal charakterystyczne dla tych stron szałasy, znane są z ciekawej i osobliwej roślinności. Urozmaicony jest tutaj świat...
Mopper wynajmuje firmę remontową
Jako fachowe studio dekoratorskie, realizujemy oczekiwania naszych klientów, którzy przybywają do nas po inspirację i koncepcje. Wsłuchując się w wymogi naszych zleceniodawców, formułujemy z nimi każdy detal określonego pomieszczenia mieszkalnego. Integrujemy tradycję z...
Wycena nieruchomości na zlecenie moppera
Jak rzetelnie określić wartość nieruchomości? Nie jest to zadanie proste. Rzeczoznawca majątkowy fachowo stworzy stosowny operat szacunkowy. Tego typu wprawne zweryfikowanie wartości gruntu tudzież wycena mieszkania, jest do tego stopnia ważne, że w przypadku zakupu albo sprzedaży takiej...